Ana sayfa Uncategorized Coin Yakım İşlemi (Proof of Burn) Nedir?

Coin Yakım İşlemi (Proof of Burn) Nedir?

68
0

Coin burn olarak sıklıkla karşımıza çıkan kripto para yakma işlemi, geri dönüşü olmayan bir cüzdan adresine transfer edilme işlemidir. Değer artışları ve stabil coinler için büyük önem arz etmektedir.

Arz’ın talepten fazla olması sonucunda kripto paralar değer kaybederler. Bunun önüne geçmek için proje yöneticileri geçerliliği olmayan bir Private Key’i asılsız olan bir cüzdana transfer işlemi gerçekleştirilip o coinlerin geri dönüşü olanaksız bir şekilde hapsederler. Halk arasında yanlış transfer sonrası coinin kaybolması ile karıştırılmaktadır.

Proof of Work algoritması sayesinde www.blockchain.com sitesinden bu işlem kontrol edilebilir ve kaç adet olduğu görülebilir.

proof of burn işlemi

Coin Yakma İşlemi Neden Yapılır?

Dolaşımdan coin toplayarak daha kısıtlı arz yaratmanın iki amacı vardır.

  • Stabil coinler : USDT , BUSD ve USDC gibi değeri sabit olan coinler , burn işlemi yapıp, arzı gerektiğinde daraltarak fiyatın aynı kalmasını sağlar.
  • Planlı yakım işlemi: Değer kaybının önüne geçmek isteyen proje yöneticileri bir etkinlik düzenleyerek planlı şekilde işlemi tamamlarlar. Uzun vadede bu fiyata olumlu yansıyacaktır.

Coin Yakma İşlemini Kimler Yapabilir?

Cüzdanında yakmak istediği coini bulunduran herkes bu işlemi yapabilir. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Butterin geçtiğimiz aylarda “Cüzdanımda kalan SHIB’lerin %90’ını yakmaya karar verdim. Kalan %10, bir hayır kurumuna gönderilecektir.” açıklamasıyla kullanım dışı bir cüzdan adresine 410 trilyon adet SHIB token yollayarak yakımı gerçekleştirmiştir.

Önceki makaleYakın İzleme Pazarı (YİP) NEDİR? Dahil Olan Hisseler 2022
Sonraki makaleReduce Only Nedir ? Vadeli işleme girerken bu hatayla karşılaştıysanız çözümü çok basit!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here