Ana sayfa Borsa Analizleri Borsada Hacim Nedir , Nasıl Yorumlanır ve Hesaplanır

Borsada Hacim Nedir , Nasıl Yorumlanır ve Hesaplanır

64
0
Borsada hacim nedir
Borsada hacim nedir

Finansal piyasalarda bir trader olarak en çok dikkat ettiğiniz göstergeler hangileridir diye sorsanız işlem hacmi göstergesi ilk beş içerisinde gelir. Peki borsada hacim nedir, borsada hacim nasıl yorumlanır ? Piyasalarda hacim yapılan işlemlerin yoğunluğunu ifade etmektedir. Nasıl yani ? GARAN hissesini örnek alalım. Alıcı ve satıcıların GARAN hissesinde işlem yaparak alım-satıma girmeleri işlem hacmi göstergesini arttıracaktır. İşlem hacmi piyasalarda en çok dikkate değer göstergeler arasında yer almaktadır. Sadece hisse senetlerinde değil, kripto paralarda ve döviz paritelerinde de oldukça önemlidir. Borsada işlem hacmi göstergesini birçok trader farklı yorumlamaktadır fakat en temelde hacim indikatörünün nasıl yorumlanması gerektiğini bilmeniz açacağınız pozisyonlarda riskinizi daha da minimum seviyelere indirecektir.

Borsada hacim alıcı ve satıcıların yapmış olduğu işlemler toplamıdır. Yapılan alım ve satımlara göre piyasada bir işlem hacmi büyüklüğü oluşur. Oluşan işlem hacmi büyüklüğüne göre yatırımcılar piyasanın yükseleceğine ya da düşeceğine dair birtakım öngörülerde bulunurlar. Borsada hacim bazı indikatörler para birimi cinsinden gösterirken bazıları ise adet olarak göstermektedir. Adet olarak gösterilenler lot bazında yapılan hacimi göstermektedir.

Borsada Hacim Nasıl Hesaplanır ?

Birçok yatırımcının aklındaki sorulardan birisi de borsada hacim nasıl hesaplanır konusudur. Piyasalarda işlem hacmi hesaplanırken alıcı ve satıcıların işlemleri toplanır ve o zaman diliminde kayıtlarda gösterilir. Örnek verecek olursak GARAN hisse senedinde 1 dk lık periyotta işlem yaptığınızı düşünelim. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere 1 dk lık periyotta lot bazında 6,85 Milyon lot işlem olmuştur.

borsada hacim ne demek
borsada hacim ne demek

1 dk lık periyotta yukarıda yer alan sayısal rakam lot bazında hesaplanmıştır. Alt tarafta görülen yeşil ve kırmızı çubuklar ise hacim indikatöründe alıcı ve satıcı baskınlığını ifade etmektedir. İşaretlediğimiz yeşil uzun histogramda gördüğünüz yeşil renk o zaman periyodunda alıcıların satıcılara göre baskın geldiğini düşünebilirsiniz. Hacim histogramında gördüğünüz turuncu ince çizgi ise hacim ortalamasını göstermektedir. Ben işlem hacmi indikatörü olan Volume kullanırken 20 periyotluk işlem hacmi ortalamasını kullanmaktayım. İşaretlediğimiz zaman diliminde uzun yeşil çubuk gördüğünüz gibi ortalamayı geçerek ciddi alıcı yoğunluğu bizlere net şekilde göstermiştir.

Hacim hesaplaması yaparken yine aynı örnekten gidelim. 6,85 M lot hacim görülen zaman diliminde 4 M lot alıcı 2,85 M lot satıcı olduğunu düşünelim. Bu durumda hacim = 4 M + 2,85 M lot yani 6,85 milyon lot olarak hesaplanacaktır.

Para birimi cinsinden yapılan hesapta ise durum biraz farklıdır. Borsada alacağınız her bir hisse lot olarak ifade edilir. Hisselerin lot değeri para cinsinden ifade edilir. Örneğin GARAN hissesinin 1 lotu 6,85 TL dir. Siz 10 lot alış girdiğinizde 10*6,85 TL yani 68,5 TL işlem hacmi yaratmış olursunuz.

Borsada Hacim Nasıl Yorumlanır ?

Piyasalarda VOL olarak geçen hacim nasıl yorumlanır ? Birçok kişinin ilgiyle takip ettiği hacim indikatörlerinin piyasanın yükseleceği ya da düşeceği yönünde önemli sinyaller verdiğini yukarıda belirtmiştik. Peki borsada hacim nasıl yorumlanır ? Hacim göstergesi yorumlanırken çalıştığınız periyotu doğru seçmeniz önemlidir. Zaman dilimi olarak ne kadar minör dilimlere inerseniz açacağınız pozisyonlarda gürültüyü o kadar fazla göreceğinizi unutmayın. Zaman dilimi olarak saatlik, dört saatlik ya da günlük periyotlarda yapılan işlem hacimleri dakikalık görüntülere göre daha anlamlıdır.

Borsada hacim yorumlama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hacim ortalamasıdır. Piyasa yükselirken geçmiş işlem hacimlerinin ortalamasından fazlaysa o noktada bir hareket olabileceğini düşünebilirsiniz. Aşağıda GARAN hissesinin saatlik görünümü görmektesiniz. Fotoğrafta kırmızı ile işaretlenen mumda hacim ortalaması alıcı ağırlıklı kırılmış ve ondan sonra piyasa yükselmeye başlamıştır.

borsada hacim yorumlama
borsada hacim yorumlama

Hacim ortalaması yeşil histogramla kırıldığında piyasanın yükseleceğini, kırmızı histogramla kırıldığında ise piyasanın düşeceğini öngörebilirsiniz. Kırmızı histogramla ortalamanın kırılması piyasada o zaman diliminde satıcıların daha üstün geldiğini ve piyasanın düşebileceğini öngörebilirsiniz.

Piyasada işlem yaparken sadece hacim indikatörüne göre işlem yapılmaması pozisyonunuzun güvenliği açısından oldukça önemlidir. Hacim indikatörünün yanında mum grafiklerinin ne anlama geldiğini de yorumlayabilirseniz pozisyonlarınız oldukça sağlıklı olacaktır.

Tradingview üzerinde hacim göstergesi ayarları nasıl yapılır ? Tradingview üzerinde hacim indikatörünü bulmak için aşağıdaki fotoğrafta yapmanız gerekenler detaylı olarak sırasıyla gösterilmiştir.

borsada işlem hacmi indikatörü ayarları
borsada işlem hacmi indikatörü ayarları

Tradingview’de işlem hacmi indikatörü için;

1.Göstergelere tıklayınız

2.Açılan ekranda işlem hacmi yazınız.

3.Gösterge grafiğe eklendikten sonra hacimin ayarlarına giriniz.

4.Ayarlarda önce HO uzunluğunu seçiniz.

5.Stil kısmından ise HO uzunluğunun rengini, kalınlığını ve kırmızı/yeşil histogramların kalınlığını ayarlayabilirsiniz.

Bu yazımızda piyasada işlem hacmi indikatörünün nasıl hesaplandığını ve işlem hacminin nasıl yorumlandığı konusunda bilgiler verdik. Bir sonraki yazımızda işlem hacimi indikatörlerinin çeşitlerini ve işlem hacmi ile ilgili nasıl stratejiler kurulabileceği konusunda farklı görüşlere yer vereceğiz.

Önceki makaleTradingview Hisse Tarama Nasıl Yapılır ?
Sonraki makaleTradingview Nedir Nasıl Kullanılır ?
İstanbul Üniversitesi finans yüksek lisans öğrencisi. Fotoğrafçı ve sinemasever. Uzmanlık alanı: Portföy yönetimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here