Ana sayfa Gündem Tradingview Nedir Nasıl Kullanılır ?

Tradingview Nedir Nasıl Kullanılır ?

55
0
tradingview nedir nasıl kullanılır
tradingview nedir nasıl kullanılır

Finans piyasalarında işlem yapabilmek için çeşitli platformları kullanarak analiz yaparız. Bazılarımız Matrix vb. masaüstü programları kullanırken bazı traderlerda tarayıcı ve mobil uygulamalar üzerinden kullanılabilecek Tradingview platformunu kullanmaktadır. Ben algoritmik işlemler dışında Tradingview ekranını kullanıyorum. Tradingview platformu birçok yatırımcı için oldukça yabancı olsa da en kolay kullanılabilecek platformlar arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizler için Tradingview nedir nasıl kullanılır konularına değineceğiz.

Tradingview finansal ürünlerin analizini yapacabileceğimiz ve aracı kurum bağlantısıyla algoritmik işlem yapabileceğimiz bir platformdur. Birçok trader Tradingview’i analiz yapmak için kullanmakta yapmış olduğu çalışmaları kaydedip bir sonraki sefere vakit kaybı olmadan inceleme yapabilmektedir. Borsa istanbulda ya da kripto paralarda işlem yapmaya yeni başlamış yatırımcılar için Tradingview nedir, Tradingview nasıl kullanılır konularını sizin için işleyeceğiz.

Tradingview Nasıl Kullanılır ?

Tradingview’i ücretsiz kullanabilir yapmış olduğunuz çalışmaları kayıt edebilirsiniz. Eğer ki yoğun işlem hacminiz var ise sizlere Tradingview Pro sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim. Tradingview pro ile yapacağınız teknik analiz ekranında 3 den fazla indikatör kullanabiliyor çeşitli analizlere ulaşabiliyorsunuz.

Tradingview’da teknik analiz nasıl yapılır ? Tradingview’e üye olduktan sonra incelemek istediğiniz hisse senedini ya da kripto parayı aşağıda fotoğrafta gördüğünüz yere yazınız.

tradingview nedir
tradingview nedir

İstemiş olduğunuz finansal ürünün kodunu arama kısmına yazıp tıkladıktan sonra yeni bir ekran açılacaktır. Bu ekranda finansal ürünün grafiğini açabilmek için tam özellikli grafik butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Bu ekranda bilmeniz gerekenlerden birisi de alt tarafta kırmızı ile işaretlenen bölgedir. Burada örneğin BTCUSDT ürününün çeşitli borsalardaki güncel fiyatı görünmektedir. Kripto paralar ve döviz pariteleri her plarformda fiyat açısından ufak farklılıklar arz etmektedir. Bunu açıklamak gerekirse mahallenizden alacağınız 1 gr altın ile kapalı çarşıda aldığınız altının fiyatının farklı olması olarak düşünebilirsiniz.

tradingview nasıl kullanılır
tradingview nasıl kullanılır

Fiyat grafiği açıldıktan sonra Tradingview üzerinde fiyat grafiğini göreceksiniz. Burada sol tarafta araç çubukları, üst tarafta ise zaman periyodunu değiştirme, başka bir finansal ürün ile fiyat grafiğini kıyaslama, grafik türü (mum grafik, çizgi grafik, renko bar vs.) ve indikatörleri görebilirsiniz.

tradingview araçları
tradingview araçları

Tradingview’de çizim nasıl yapılır ? Tradingview üzerinde çizim yapabilmek için öncelikle sol taraftaki araç kutusunda bazı araçları kullanmayı bilmeniz gerekmektedir. Araç kutusunda bilinmesi gereken en önemli konular aşağıdaki fotoğrafta belirtmiştir.

tradingview kullanımı
tradingview kullanımı

Tradingview’de trend çizmek isterken sol taraftaki çizgi butonuna tıklayınız. Trendi bir uçtan bir uca çektikten sonra aşağıda fotoğrafta yer alan trend ayarlarına giriş yaparak trendin çizgi kalınlığını, rengini ve türünü (kesikli,düz çizgi) belirleyebilirsiniz.

tradingview trend çizimi
tradingview trend çizimi

Tradingview üzerinde en çok kullanılan araçlardan birisi de Fibonacci ve Gann ışınlarıdır. Fibonacci ışınlarını kullanmak için aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz Fib düzeltmesi‘ni kullanabilirsiniz. Fib düzeltmesine tıkladıktan sonra grafik üzerinde tepeden zirveye doğru çekebilir Fibonacci geri çekilme seviyelerini görebilirsiniz.

tradingview fibonacci çizimi
tradingview fibonacci çizimi

Tradingview üzerinde bir diğer araç ise fırçalar, dörtgenler ve eğrilerdir. Bu menüde grafiklerinizde kullanabileceğiniz yaylar, serbest çizim yapabileceğiniz fırçalar ve dörtgenler bulunmaktadır.

tradingview nasıl kullanılır
tradingview nasıl kullanılır

Tradingview kullanımı üzerine temel bilgileri yukarıda vermiş olduk. Tradingview teknik analiz yapabilmeniz adına oldukça profesyonel olarak hazırlanmış bir platformdur ve Dünya’da en çok kullanılan finansal piyasa platformları arasında yer almaktadır. Tradingview kullanımı üzerine aklınıza takılan soruları yorumlarda belirtebilir fikirlerinizi yazabilirsiniz.

Önceki makaleBorsada Hacim Nedir , Nasıl Yorumlanır ve Hesaplanır
Sonraki makaleGolden Cross Nedir ? Borsada Golden Cross Yorumlama Ve Stratejisi
İstanbul Üniversitesi finans yüksek lisans öğrencisi. Fotoğrafçı ve sinemasever. Uzmanlık alanı: Portföy yönetimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here