Ana sayfa Gündem Scalping Nedir ? Kripto Paralarda Scalping Nasıl Yapılır

Scalping Nedir ? Kripto Paralarda Scalping Nasıl Yapılır

47
0
scalping-nedir

Finans piyasalarında scalping işlemi volatil menkul kıymet ya da diğer varlıklarda oynaklıktan yararlanarak küçük marjlar hedeflemesi ile para kazanmaktır. Sermaye ve kripto piyasalarda piyasalarında scalping nedir nasıl yapılır diye merak eden okurlar için aşağıda scalp traderlar ve yöntemleri hakkında birçok değerlendirmelerde bulunacağım.

Piyasalarda başarının tek sırrı olmadığı gibi yatırım tercihlerinde farklı yöntemleri kullanan birçok katılımcı olduğunu bilmek gerekir. Bazı yatırımcılar dakikalık grafiklerde işlem yaparken bazı katılımcılar ise günlük ve haftalık grafik verileriyle işlem açmaktadır. Yazımızın bu kısmında dakikalık fiyat oynaklıklarından kar elde etmeye çalışan ve heyecanı seven bir trader grubundan bahsedeceğiz. Dikkat ettiyseniz tanım yaparken yatırımcı değil trader ismini kullanıyorum. Bunun nedeni varlığa dayalı menkul kıymetlerde yatırımın ana amacı elinizdeki sermayeyi bir şirketin hisse senedi ya da kripto parasına yatırarak belirli bir müddet bekleyip, beklentileriniz dahilinde oluşabilecek haber akışları, şirket bilançoları ve iyi haberlerle yatırımınızın değerlenmesini beklersiniz. Scalp traderlar için ise bu durum tam tersi bir özellik taşımaktadır. Anlık fiyat hareketlerinden yararlanmak isteyen arbitrajcı niteliğindeki traderlar 1 dakikalık ya da daha küçük verilerle alım-satım yaparlar.

Scalping işlemleri ciddi bir psikolojik disiplin ve teknik analiz bilgisi gerektirir. Scalping işlemi tercih eden katılımcıların çoğu yurtdışı piyasalar dediğimiz FX piyasalarında kaldıraçlı ya da spot işlem açmaktadır. Scalping işlemini bir örnekle açıklayacak olursak USDTRY paritesindeki 13,5025 kurundan long açan bir scalp trader düşünün. Traderın buradaki amacı kurun 13,70 olmasını beklemek değil bunun aksine ufak fiyat hareketlerini gözetlemek yani 13,5030 ya da 13,5035 gibi birkaç pips kar hedefi gözetirler.

Kripto Paralarda Scalping Nasıl Yapılır ?

Yukarıda FX para piyasalarında scalping işlemi ile ilgili ufak bir örnekte bulunduk. Peki kripto paralarda scalping nedir nasıl yapılır ? Kripto piyasalar tıpkı menkul kıymetler gibi volatilitesi ve riski yüksek varlıklardır. Scalp traderların en çok işlem yaptığı platformlardan biri olan kripto paralarda scalping yapabilmek için yukarıda bahsettiğimiz gibi psikolojik disiplin ve ileri düzey teknik analiz bilgisi gereklidir. Bizler burada ileri düzey teknik analiz kısmı ile ilgili bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kripto piyasalarda scalping işlemi yapılırken vade ne kadar kısalırsa riskin ve oynaklığın o kadar yüksek olacağını unutmamak gerekir. Örnek vermek gerekirse günlük grafikteki oynaklık ile 5 dakikalık grafikler arasındaki oynaklık aynı olmayacaktır. Piyasada güvenli adımlarla ilerlemek isteyen yatırımcıların çoğu 4 saatlik, günlük hatta haftalık grafikleri tercih etmektedir fakat burada riski ve heyecanı seven bir trader grubunu incelediğimiz için 1 dakikalık grafikler ile ilgileneceğiz.

scalping yöntemleri ve stratejileri
scalping yöntemleri ve stratejileri

Scalping Yöntemleri

  • Ana trendi belirlemek

Her ne kadar scalp traderlar 1 dakikalık işlemler ile uğraşsalar da saatlik ya da günlük ana trendlere bakarlar. Ana trendin tersine pozisyon açmak piyasa ile inatlaşmak olacağından önce büyük resmi görüp daha sonra piyasa yönünde tırtıklama (scalping) işlemi yaparlar. Bu durumda saatlik ve günlük periyotlarda destek/direnç noktalarının belirlenmesi sizin için bir kurtarıcı niteliği taşıyacaktır.

  • Teknik analiz göstergeleri kullanmak

Birçok scalp trader pozisyon açmadan önce ileri düzey indikatör(gösterge) bilgisine sahip olması gerekir. Her traderın işlem açma şekli farklı olabileceğinden kullanmış olduğu göstergelerde birbirinden farklı olabilmektedir. Yöntemlerde farklılık olsa da birçok traderın sıklıkla kullanmış olduğu teknik analiz göstergelerinden birkaçı aşağıdaki gibidir:

1.Hareketli ortalamalar (SMA & EMA)

2.Bollinger bantları (Aşırı alım-satım)

3.RSI (Aşırı alım-satım)

4.MACD

Yukarıda belirtilen tüm indikatörler para kazandırmaktadır, önemli olan siz nasıl kullanıyorsunuz ? Yıllardan beri kullanılan RSI ve hareketli ortalamalar ile para kazanabilen yatırımcıları gördüğüm gibi sürekli zarar eden kişiler de tanıdım. Teknik analiz bilginizi biraz daha geliştirmek istiyorsanız yukarıda göstermiş olduğum indikatörleri alışılmışın dışında kendi yönteminize uyarlamak olacaktır. Örneğin: RSI göstergesi 14 olarak standart periyotta kullanılmaktadır. Sizler BTCUSDT sembolünde daha önceden test etmiş olduğunuz farklı bir RSI periyodu ile işlem açmayı deneyebilir ya da herkesin standart olarak kullandığı 30 ve 70 bantlarını daraltıp genişletebilirsiniz. Şunu unutmayın indikatörler herşey değildir size sadece fiyatın analizini yaparlar.

  • Mum grafik formasyonları oluşturun ve izleyin

Piyasalarda kısa ya da uzun vadeli yatırımcılar için oldukça önemli bir yere sahip olan grafik formasyonlarını daima kullanmaya özen gösterin. Formasyonlar sizlere piyasa yapıcının ilgili menkul değer ya da kripto para için gelecekte oluşabilecek destek/direnç noktaları hakkında öngörü sahibi olabilmenizi sağlar. Örnek verecek olursak scalp trader için 5-15 dakikalık mum grafik formasyonu içerisinde alım-satım yapabilmek trade yeteneğinizi geliştireceği gibi daha doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

  • Gürültüyü takip edin

Finansal piyasalarda gürültü deyimi alıcı ve satıcıları belirtmek için kullanılmaktadır. Kripto para piyasalarında gürültü emir defterinde yer alan işlem hacimleri ve alıcı satıcı sayılarını ifade etmektedir. Piyasadaki ana akımı görüp ona göre işlem açmak teknik analizin en basit tabiri olan trend is your friend düşüncesiyle de örtüşmektedir. Emir defterinde yer alan yüklü alış miktarı ve katılımcı sayısı sizlere fiyatın artış yönlü olabileceği gibi satış kısmındaki yüklü blok satışların gerçekleşmesi durumu ise trendin düşüş yönlü olabileceğini göstermektedir.


Son olarak toparlayacak olursak bu yazımızda scalping nedir, kripto paralarda scalping işlemleri nasıl yapılır ve scalping stratejileri hakkında farklı fikirlere yer verdik. Scalp trader olmanın avantajları ve dezavantajları olabileceğini yukarıda belirttim. Risk profilinize göre trade yönteminizi seçip finansal piyasalarda yatırım yapmadan önce scalping işinin ne kadar zor ve tehlikeli olabileceğini söylemeden geçmek istemiyorum. İleri düzey teknik analiz bilgisine erişmeden ve psikolojinizi yönetmeden scalping diyebileceğimiz tırtıklama işlemlerinin ilk zamanlar için sermayenizi eritebileceğini unutmayın.

Önceki makaleFork Nedir? Hard Fork ve Soft Fork Ne Anlama Geliyor?
Sonraki makaleKripto Paralarda Hareketli Ortalama İle Al-Sat Stratejileri
İstanbul Üniversitesi finans yüksek lisans öğrencisi. Fotoğrafçı ve sinemasever. Uzmanlık alanı: Portföy yönetimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here