Ana sayfa Uncategorized Halving Nedir? Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği İçin Ne Anlama Gelir?

Halving Nedir? Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği İçin Ne Anlama Gelir?

31
0

Halving Nedir?

Halving, kripto para madenciliğinde madencilik ödülünün belirli aralıklarla azalan bir mekanizma ile bilinçli olarak yarıya indirilmesidir. Basit bir deyişle madencilerin aldığı madencilik ödüllerinin yarıya indirilmesi olayına Halving adı verilmektedir.

Madeni para yarılanması ya da kripto para yarılanması olarak da bilinen bu durum, çıkarılan her 210.000 blok için yani yaklaşık dört yılda bir, kripto madencilerine işlemleri işlemek için verilen blok ödülünün yarıya indirilmesi anlamına gelmektedir.

Tüm bu işlemler kripto para (Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash vb.) ihraç ve dolaşım hızını yarıya indirirken kripto paralar tarafından kullanılan ve yeni kripto para birimleri çıkarılana ve dolaşıma girene kadar ortalama her dört yılda bir yarıya indirilen bir döngünün sentetik enflasyon (genel artıştan ziyade anlık yüksek oranlı fiyat artışı) şeklidir.

Halving Ne İşe Yarar?

Halving, yeni madeni paraların üretim hızını yavaşlatarak mevcut arzı azaltmaktadır. Bunun yatırımcılar üzerinde bir etkisi olabilir, çünkü arzı daha düşük olan diğer varlıklar daha yüksek talebe sahip olabilir ve fiyatları yükseltebilir. Halving, Bitcoin blok ödülü yarıya indikten sonra madencilerin karı da hemen yarıya inecek. Peki bu madenciler için ne anlama geliyor?

Kripto madencilerinin ve yatırımcılarının halving sonucunda madeni paranın fiyatının artacağını düşünmesinin sebebi, temel olarak bitcoin kıtlığının artmasıdır. Halving ile BTC üretimi azalırken aksine giderek daha fazla kullanıcı bitcoin ağına katılmaya devam edecek. Bu iki faktörün birleşimi uzun vadede Bitcoin fiyatının artış göstermesiyle sonuçlanacaktır.

Bitcoin Halving Ne Zaman?

1. Halving: 2012’deki ilk yarılanmada, bitcoin fiyatı 11$ civarındaydı ve 12$’a yükseldi. Bir yıl içinde fiyat 1.100 dolara yükseldi.

2. Halving: 2016 yılında, bitcoin ağı 420.000 bloğu tamamladı ve ikinci yarılanma gerçekleşti. Bitcoin birkaç ay boyunca 500-1000 dolar arasında dalgalandı ve ardından Aralık 2017’ye kadar 20.000 dolara çıktı.

3. Halving: Üçüncü yarılanma , Bitcoin için başka bir boğa koşusunun başlangıcını işaret eden Mayıs 2020’de gerçekleşti. Yarılanma gerçekleştiğinde, bitcoin 9.000 dolar civarında işlem görürken bu rakam Aralık 2020’de BTC’nin 20.000 dolara kadar yükselmesiyle sonuçlanmıştır.

4. Halving: Dördüncü yarılanma Bitcoin blok ödüllerinin 2024 baharında 3.125 BTC’ye kadar indirilmesi ile sonuçlanması bekleniyor. Bitcoin arzının üst sınırına (yaklaşık 21 milyon Bitcoin) ulaşmaya devam edecek.

Bitcoin Halving Nedir?

Madenciler her on dakikada bir Bitcoin ağında yeni bir blok kazarken yeni bir blok kazıldığında, madenciler ilgili blok ödüllerini almaktadır. Her Bitcoin bloğu, blok ödülünden (yeni para) ve bloğa dahil edilen işlem ücretinden oluşurken Bitcoin’in blok ödülü bir algoritma ile sabitlenir ve her 210.000 blokta bir (yaklaşık 4 yılda bir) yarıya indirilir.

Bitcoin 2009 yılında ilk kurulduğunda, her blok için ödül 50 Bitcoin idi. 11 Mayıs 2020’deki en son yarılanmadan sonra, Bitcoin’in blok başına çıktısı 6.25 Bitcoin olarak belirlenmiştir. Bitcoin blok ödüllerinin 2024 baharında 3.125 Bitcoin’e kadar yarıya indirilmesi beklenirken Halving süreci, Bitcoin arzının üst sınırına (yaklaşık 21 milyon Bitcoin) ulaşmaya devam edecek.

Bitcoin Halving Geri Sayım

Bitcoin (BTC) kavramı ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kripto para olarak ortaya çıkmıştır. Nakamoto, açık kaynaklı yazılım tasarlayıp yayınladı ve bunun üzerine P2P ağını kurdu . Bitcoin, dijital para biriminin P2P biçimidir. Bu noktadan noktaya iletim, merkezi olmayan bir ödeme sistemi anlamına gelir.

Çoğu para biriminden farklı olarak, Bitcoin, ihraç etmek için belirli para birimlerine güvenmez. Belirli algoritmalara dayalı çok sayıda hesaplama yoluyla üretilir. Bitcoin ekonomisi, tüm P2P ağındaki birçok düğümden oluşan dağıtılmış bir veritabanını kullanarak hepsini onaylar ve kaydeder. işlem davranışları ve para dolaşımının tüm yönlerinin güvenliğini sağlamak için kriptografi tasarımını kullanır.

Bu süreçte madenciler kriptografik olarak doğruladıkları her blok için 50 BTC kazanabilirken dört yıl içinde 10,5 milyon BTC üretimi gerçekleştirilmişti ancak bitcoin maksimum 21 milyon BTC arzına sahip olacak şekilde yaratılmıştır. Bu da BTC oluşturma oranının, oluşturulan her 210.000 blokta %50 oranında azalacağı şekilde komutlandırılmıştır.

Bitcoin Halving geri sayım Binance Academy’de yer alan sayaca göre 2 buçuk yıldan daha az bir süre sonra gerçekleşeceği biliniyor. Güncel Bitcoin Halving geri sayım sayacını görüntülemek için buraya tıklayınız.

NOT: Halving, yeterli sermayesi olmayan veya kayıp döneminde mevcut sermayesini koruyamayan madenciler için üzücü sonuçlar doğurabilir.

Halving Nasıl Bir Etki Yaratır?

BTC’de ilk yarılanma Kasım 2012’de gerçekleşirken bir yıl içinde yaklaşık 1.150 ABD Dolarına yükselmişti. Hemen ardından ikinci Bitcoin yarılanması Temmuz 2016’da gerçekleşmişti. Yarılanmadan sonraki Bitcoin fiyatı yaklaşık 650 ABD Doları iken 17 Aralık 2017 itibariyle Bitcoin fiyatı yaklaşık 20.000 ABD Dolarına yükselmişti. Daha sonra bu fiyat, yarılanmadan önceki fiyattan yaklaşık %400 daha yüksek bir fiyattan zirve noktasından yaklaşık 3.200 ABD Dolarına düşmüştü.

Halving sonucu şu ana kadar yükselen bir fiyat ve ardından keskin bir düşüşe neden olurken ununla birlikte, bu artışları izleyen çöküş, fiyatları bu yarılanma olaylarından öncekinden daha yüksek bir seviye çekti.

Yukarıda da belirtildiği gibi 2017-2018 yılları arasında Halving sonucunda Bitcoin yaklaşık 20.000 dolara yükselirken sonrasında değeri 3.200 dolara kadar düşmüştü. Bu çok büyük bir düşüş gibi görünse de Bitcoin’in yarılanmadan önceki fiyatı yaklaşık 650 dolardı. Bu sistem şimdiye kadar işe yaramış olsa da, yarılanma genellikle büyük heyecana, piyasada oynaklığa ve büyük spekülasyonlara neden olmaktadır.  

Halving Teorisi ve Tetiklediği Zincirleme Reaksiyonu Nedir?

Blok başına düşen madencilik ödüllerinin belirli aralıklarla yarılanması olarak tanımlanan Halving teorisi ve tetiklediği zincirleme reaksiyonu:

Getirileri yarıya indirmek enflasyonu yarıya indirmek mevcut arzı azaltmak talebi artırmak fiyatları artırmak madenci teşvikleri, getiri ne kadar azalsa da devam ediyor, çünkü bu süreçte Bitcoin’in değeri artacak.

Yarılanma talebi fiyatları artırmazsa, madencilerin hiçbir teşviki olmayacak çünkü işlemleri tamamlamanın ödülleri daha küçük olacak ve Bitcoin’in değeri yeterince yüksek olmayacak. Bunun olmasını önlemek için Bitcoin, madencilik ödüllerini elde etmenin zorluğunu değiştirmek veya başka bir deyişle madencilik işlemlerinin zorluğunu değiştirmek için bir sürece sahiptir. Bonus yarıya indirilir ve Bitcoin’in değeri artmazsa, madencileri teşvik etmek için madenciliğin zorluğu azaltılacaktır. Bu, ödül olarak verilen bitcoin sayısının hala az olduğu, ancak işlemlerin işlenmesinin zorluğunun azaldığı anlamına gelir.

Binance’in kurucusu ve CEO’su CZ (Changpeng Zhao)’nin Halving hakkında düşüncesi:

“Tabii ki fiyatı yükselten psikolojik bir faktör var ama aslında arz kısıtlanıyor ve talep hızla artıyor.”

“Son birkaç ayda hem işlem hacminde hem de gelirde önemli artışlar gördük. Koronavirüs salgınının küresel ekonominin geniş alanlarını etkilediğini görüyoruz. Kripto borsaları kendilerini bu konuda izole etmeyi başardı. Yatırımcılar evden bile işlemlerine devam edebilir. Binance olarak yeni ürünleri hedeflemeye ve iş gücümüzü artırmaya devam ediyoruz. Birçok borsa zaten benzer planlara sahip olduğunu açıkladı. Fiziksel olarak çalışanların işe gelmesi gerekmeyen işletmeler ekonominin daha küçük bir parçasını oluştursalar da artık geçmişte olduğundan daha güçlüler. Ayrıca parasal genişleme dijital varlıklara olan ilgiyi daha da artırdı. Yapacak çok işimiz var ve çok sayıda çalışan almamız gerekiyor. Şimdi işe alım için iyi bir zaman.”

Boston Trading Co., Ltd. CFO (Mali Müşavir Müdürü) Jerry Britton’ın Halving hakkında düşüncesi:

“Şu anda, donanım ve ağ erişiminin maliyetini hesaba katmazsanız, bir bitcoin madenciliğinin elektrik maliyeti yaklaşık 3.000 $ ‘dır. Bu, madencilerin zararına madeni para satmak istemedikleri için, piyasa 2019’un başlarında düştüğünde Bitcoin fiyatının neden 3.000 doların altına düşmediğini açıklıyor. Mayıs ayındaki yarılanmadan sonra, bir bitcoin madenciliği maliyetinin 6.000 dolara yükseleceği hesaplanıyor. Madenciler zararına madeni para satmayacağından, o zaman Bitcoin’in taban fiyatı 6.000 dolardı.”

Two Prime’ın CEO’su ve kurucu ortağı Marc Fleury’nın Halving hakkında düşüncesi:

“Madencilerin işletme maliyetleri aynı kalır, ancak gelirleri bir gecede yarıya düşer. Madenciler, iki nedenden dolayı Bitcoin fiyatlarının yarılanmadan sonra yükseleceğine inanıyor. Her şeyden önce, yeni çıkarılan madeni paralar yarı yarıya azaldı, bu da arzın azaldığı anlamına geliyor. İkincisi, madenciler Bitcoin’i para biriminin fiyatı beklenen fiyata ulaşmadan tutma eğilimindedir ve para biriminin fiyatı en az iki katına çıkana kadar satmazlar.”

Litecoin (LTC) Halving nedir?

LTC olarak da bilinen Litecoin, eşler arası teknolojiye dayalı, merkezi olmayan ilk kripto para birimi ve ödeme ağıdır. Teknik açıdan çalışma şekli Bitcoin(BTC) ile çok benzer olan Litecoin, madencilik yolu ile üretilirken toplam arzı bellidir. Bu da Litecoin ağında tıpkı BTC’de olduğu gibi her dört yılda bir Halving yapıldığı ve yarıya indirildiği anlamına gelmektedir. 2011 yılında blok başına 50 LTC olarak belirlenen ödül 2015 yılında 25 LTC’ye, 2019 yılında ise 12,5 LTC’ye düşürülmüştür.

Halving yatırımcıları nasıl etkiler?

Halving, kripto para yatırımcıları için herhangi bir sorun teşkil etmezken portföyünüzü normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Halving madencileri nasıl etkiler?

Halving, madencilerin her 10 dakikada bir %50 daha az bitcoin alacağını düşündüğümüzde bu durum her ne kadar olumsuz gibi görünse de aynı zamanda BTC’de meydana gelen artış madenciler için çok geniş ve heyecan verici olanaklarla dolu yeni bir yelpazenin kapılarını açıyor.

Halving spekülatörleri nasıl etkiler?

Halving, spekülatörler için Bitcoin miktarının daha az hale gelmesi ile beraberinde fiyatını yükseltmek için mükemmel bir zaman olabilir. Bu durum BTC emisyonunun azaltırken talebin arzdan daha fazla olmasına, beraberinde Bitcoin’in fiyatının artmasına neden olur.

Halving ne zaman oldu?

Halving, ilk olarak 28 Kasım 2012’de toplam 5,25 milyon Bitcoin çıkarıldığında gerçekleşmiştir. Bir sonraki 9 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşmişken en son yarılama 11 Mayıs 2020’de meydana gelmiştir. Bir sonraki halvingin 2024 baharında gerçekleşmesi bekleniyor.

Halving neden 4 yılda bir defa oluyor?

Bitcoin madenciliği algoritmasının amacı, her on dakikada bir yeni bir blok oluşturmakken daha fazla madencinin ağa katılması beraberinde daha fazla hash eklenmesine (Bitcoin ağının, sürekli olarak çalışabilmesi için harcadığı hesaplama gücü miktarı) bu da blok bulma süresinin azalmasına neden olacaktır. Bu madencilik algoritmasının yaklaşık iki haftada bir, 10 dakikalık hedefi geri yüklemek için sıfırlayarak çözülebileceği anlamına geliyor. Bitcoin ağı son on yılda katlanarak büyüdüğü için, bir blok bulmanın ortalama süresi 10 dakikanın (yaklaşık 9,5 dakika) altında kalmıştır.

Halving Bitcoin fiyatını etkiler mi?

Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana fiyatı istikrarlı ve keskin bir şekilde yükselirken 2021’in başlarında, bir Bitcoin’in fiyatı 51.250 dolardan fazlaydı. Halving olayı sonucunda blok ödülünün yarıya indirilmesi madenci maliyetini iki katına çıkaracağından bunun fiyat üzerinde olumlu bir etkisi olmalıdır. Sonuç olarak üreticinin satış fiyatını maliyete göre ayarlaması gerekecektir.

Önceki makaleDolar Yükselirse Borsa Düşer mi ?
Sonraki makaleFork Nedir? Hard Fork ve Soft Fork Ne Anlama Geliyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here