Ana sayfa Gündem En İyi Finans & Borsa Kitapları 2021

En İyi Finans & Borsa Kitapları 2021

57
0
en iyi finans kitapları
en iyi finans kitapları

Finans & ekonomi & borsa alanlarına ilgi duyan yatırımcılar ya da üniversite öğrencileri için en iyi finans kitapları listesi hazırlamak istedim. Küresel ekonomik sistemi anlatan ve gündelik sıradan diyebileceğimiz olayların aslında hiçte sıradan olmadığını arka planda ciddi ekonomik planların olduğunu dünyaca ünlü yazarların kitaplarından da görebiliriz. Yeni dünya düzeninde uluslararası ticaret, ülkeler arasında oluşan rekabet anlayışı ve döviz kuru savaşları son yıllarda etkinliği arttırmış durumda. Diğer yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz gibi borsalarda yatırım yapan yatırımcılarında mutlaka okuması gereken Dünya ekonomik görünümünü anlatan finans kitapları bulunmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğum ekonomi kitapları listesini sıralaması fark etmeksizin okuyabilirsiniz.

1.Örneklerle kolay ekonomi /Mahfi EĞİLMEZ

Adından da anlaşabileceği gibi Mahfi EĞİLMEZ hocamızın yazmış olduğu örneklerle kolay ekonomi kitabı ekonomi dünyasından bir haber olsanız bile sizlere en kolay yoldan ekonomi terimlerini öğretmeyi hedefler. Ekonomi kanallarını izlerken söylenen GSYH, TÜFE, Politika faizi vb. tanımları duyupta ne olduğunu anlamıyorsanız kitaplığınızın başucunda olması gereken nadide eserlerden birisi olarak görüyorum. Bu anlamda ekonomi ve finans alanına yeni başlayanlar için olmazsa olmaz denebilecek olan kitap kolay anlaşılır dili ile okuyucuyu hiç sıkmıyor.

en iyi ekonomi kitapları
en iyi ekonomi kitapları

2.Makro Ekonomi /Mahfi EĞİLMEZ

En iyi ekonomi kitapları dediğimizde aklımıza ilk gelen yazarlardan olan Mahfi EĞİLMEZ’in bir diğer kitabı Makro ekonomi adlı eseri daha çok üniversite öğrencileri tarafından okunabilecek ya da ekonomik faaliyetleri okuyup anlayabilme konusunda belirli bir temel bilgiye sahip olan kişiler tarafından tercih edilebilir. Eser, üniversite yıllarında bizlere okutulan kalın ve formüllerden oluşan kitaplar gibi olmayıp oldukça sade ve anlaşılır bir dille yazılması herkesin ilgisini çekebilecek türden olmuştur. Karışık formüllerle gözünüzü korkutmak yerine neredeyse bakkal hesabı sadeliğinde ekonomik faaliyetlerin nasıl gerçekleştiğini bizlere aktarır. Makro ekonomi adlı kitabı KPSS sınavına hazırlanan kişiler dahi temel altyapı hazırlamak amacıyla alıp okuyabilirler.

3.Dünya Ekonomisi / Ted WALTHER

Finans öğrenmek için kitap tavsiyeleri dendiğinde listemin ilk sıralarında bulanan ve bulabiliyorsanız bana göre başucu niteliğinde satın alınması gereken, adından da anlaşılabileceği üzere Dünya ekonomisi düzenini basit bir şekilde bizlere anlatan Ted WALTHER; kitabında ulusların zenginliğini ve ekonomik yönden gelişmemiş ülkelerin neden gelişmediğini bizlere tüm açıklığıyla anlatmıştır. Bunları anlatırken ekonomi konusunda uzman olmayan kişilerin anlayabileceği şekilde bir dil kullanarak uluslararası finans ve ticaret konusunda bizlere oldukça önemli bilgiler sunan kitap özellikle karşılaştırmalı üstünlük teorisini oldukça güzel bir şekilde işlenmiştir.

ekonomi finans kitapları
ekonomi finans kitapları

4.Teknik Analiz Mi Dedin Hadi Canım Sende / Ali PERŞEMBE

Zaman zaman hala bilgileri tazelemek için açıp okuduğum en iyi borsa kitapları arasında ilk beşe girebilecek türden olan Ali PERŞEMBE hocamızın kitabı borsada yatırım yapmak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Kitap 4 ciltten oluşmakta ve sizlere teknik analizi baştan düşündüren ve sorgulayan yöntemiyle bugüne kadar keşke okusaymışım dedirtecek bilgiler veriyor. Borsa teknik analiz kitapları dendiğinde kesinlikle okunması gereken kitaplar listemde bulunan bugüne kadar bildiklerinizi en baştan sorgulatır nitelikte.

5.Mumların Gizemi /Ahmet MERGEN

Borsa yatırımcısı iseniz Ahmet MERGEN hocamızın adını duymama ihtimalinizi düşünmüyorum 🙂 Borsada teknik analiz üzerine sayılabilecek ender kitaplardan olan Mumların Gizemi bizlere grafiklerde yer alan mumların dilini öğretiyor. Evet yanlış anlamadınız bu kitap sayesinde borsa yatırımcıları artık grafik üzerinde yer alan mumların ne demek isteğini net bir şekilde anlayabilirler. Kitapta ayrıca sadece mum grafikler üzerine değil, birçok teknik analiz stratejisi, göstergeler ve formasyonlar gibi bilgileri de nasıl kullanabileceğiniz detaylı bir şekilde anlatılmış. En iyi finans kitapları arasında daha üst sıralarda olan kitap listemizin karışık olması sebebiyle 5.sırada yer aldı.

borsa kitapları
borsa kitapları

6.Mali Tablolar Analizi / Öztin AKGÜÇ

Hisse senetleri piyasalarında yatırım yapan her yatırımcının bilanço zamanı gelen bilançodan sadece kar/zarar kalemine baktığını biliyorum 🙂 Borsada temel analiz bilmeden teknik olmaz diyenlerden biri olarak, üniversitede okumuş olduğum Mali Tablolar Analizi ile bir şirketin bilançosuna bakarak nasıl kar ettiğini/zarar ettiğini, karın nereden geldiğini, işletme faaliyetlerinin sürdürülebilir olup olmadığını vb. daha birçok bilgiyi ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz. Kitap biraz kalın olduğundan daha çok akademik çalışmalar için uygun olduğunu söylemeliyim. Borsa temel analiz kitapları dendiğinde bana göre kesinlikle okunması gereken en güzel kaynaklardan birisidir.

7.Borsada Tek Başına / Peter LYNCH

Borsada tek başına özellikle piyasalarda şirketlere yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken temel kuralları bizlere bütün açıklığı ile gösteriyor. Döneminin en çok satanlar listesine adını yazdıran kitap uzun yıllar piyasalarda en iyi yatırım kitapları arasına girmeyi başarmıştır. Özellikle yurtdışı piyasalarda işlem yapanlar için okunması gereken finans kitaplarından olan borsada tek başına temel analiz yöntemi konusunda kendini geliştirmek isteyen yatırımcılar için olmazsa olmazlar arasında diyebilirim.

8.Trend Takipçisi / Michael W. Covel

Yurtdışı piyasalarda işlem borsa yatırımcıları için okunması gereken öğretici bir kitap olan trend takipçisi piyasada başarılı olmuş birçok stratejiyi grafikler ve formüller ile sizlere açıklıyor. Kitapta gördüğüm tek negatif durum fazla tekrarlara yer vermesi olmuş. Örnek vermek gerekirse 500 sayfalık kitap 400 sayfada bitirebilir olması. Bunun dışında içerisinde finans dünyası ile ilgili değişmeyen yıllardır aynı olan şablonu sizlere oldukça akıcı bir şekilde anlatarak borsalarda yatırım yapan kişiler için okunması gereken en iyi finans kitapları arasında yer almakta.

Önceki makaleTeknik Analiz Nasıl Öğrenilir ? Teknik Analiz Eğitimi Yol Haritası
Sonraki makaleBorsada Para Kazanmak İçin Uygulamanız Gereken Stratejiler
İstanbul Üniversitesi finans yüksek lisans öğrencisi. Fotoğrafçı ve sinemasever. Uzmanlık alanı: Portföy yönetimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here