Ana sayfa Borsa Analizleri Trend Nedir, Trend Çizgileri Ne Anlama Gelir ?

Trend Nedir, Trend Çizgileri Ne Anlama Gelir ?

61
0
trend nedir
trend nedir

Borsalar milyonlarca kişinin gün içerisinde işlem yaptığı sermaye piyasalarıdır. Borsada herkes kazanmak ister fakat sadece belirli bir strateji doğrultusunda ilerleyenler istikrarlı bir şekilde kazanır. Borsada kazanmak isteyenler için arama motorlarında binlerce hazır strateji bulabilirsiniz. Bu stratejilerin çoğu işe yaramaz olanlardır. Kimse işe yarayan ve kazandıran stratejisini paylaşmak istemez. Bu nedenledir ki sitemizin kuruluş amaçlarından birisi de sermaye piyasalarında işlem yapmak isteyen borsa yatırımcılarına temel ve ileri düzeyde bilgi aktarımı yapabilmektir. Borsada trend nedir ve trend çizgileri ne anlama gelir ? Hisse senetleri, kripto paralar, para piyasaları ya da emtia borsalarında işlem yaparken bilmeniz gereken en temel konulardan birisi borsada trend ve yön analizidir.

Hayatta gördüğümüz birçok şey tesadüf değildir ve belirli bir düzen içerisindedir. Finans piyasaları da hayatın doğal düzeni gibi belirli bir akış içerisinde hareket ederek fiyat değişimi yaşar. Borsada trend analizi nedir konusuna başlamadan önce trendin kelime anlamının eğilim olduğunu unutmayalım. Fiyatlar borsalarda belirli bir eğilim doğrultusunda hareket ederler. Nasıl mı ? Etrafınızdaki arkadaşlarınızdan borsada düşen trend ya da yükselen trend gibi cümleleri duymuşsunuzdur. “X hissesi günlerdir düşüyor abi, o hisseye girilmez” derler. Bu cümlenin açıklaması x hissesinin düşen trendde olduğudur. “Y hissesi kaç gündür fiyatı artıyor” gibi cümlelerde ise Y hissesinin yükselen trendde olduğunu düşünebilirsiniz. (Bu söylediklerimin kesin olması için grafik analizlerinin yapılması gerektiğini unutmayalım.)

Borsalarda işlem yaparken kazanmanın en net yollarından birisi trend takibi yapmaktır. Eğer day trade ya da swing trade yapmıyorsanız büyük trendleri takip etmek hem psikolojinizi rahatlatacak hem de risksiz yatırım yapmanızı sağlayacaktır. Borsada trend takibi yapmanın bir diğer avantajı da sürekli işlem yapmanızı engelleyerek aracı kuruma daha az komisyon ödemenizi sağlar.

Trend Çizgileri Ne Demektir ?

Hayatın olağan bir döngü içerisinde ilerlediğinden bahsetmiştik. Bunu en basit yoluyla anlamak isterseniz sonbahar mevsiminden sonra havaların soğuma trendine (eğilimine) girmesi de hayatımız içerisinde gerçekleşen bir trend değişimidir. Ve bu trend belirli zaman periyotlarında döngüsel olarak devamlı gerçekleşir. Her yıl belirli tarihlerde kış mevsimi başlar ve belirli bir zaman sonra yerini ilkbahar mevsimine bırakır. Bu örneği vermemin sebebi borsalarda tıpkı hayatımızdaki gibi fiyatlar belirli periyotlarda döngüsel olarak tekrar edilir ve belirli trend çizgileri içerisinde hareket ederler.

Trend Çizgisi Nedir ?

Borsada işlem yaparken hangi sembolü inceliyorsak belirli bir trend oluşturmaya çalışarak fiyat analizi yapmaya çalışırız. Bu sayede fiyatların belirli bir zaman içerisinde tekrar aynı yerlere geleceğini öngörürüz. Örneğin aşağıda X sembolüne (hisse yada kripto para) dair günlük grafik görüntüsü bulunmaktadır.

trend nedir nasıl kullanılır
trend nedir nasıl kullanılır

X sembolünde fiyatlar 1,67 TL den başlayarak bir yükseliş trendine girmeye başladığını görmektesiniz. Çizmiş olduğumuz altlı üstlü kırmızı çizgiler birer trend çizgisidir. Bu sembolde fark ettiyseniz fiyatlar trend çizgileri içerisinde oldukça güzel bir şekilde yükseliş ve düşüş gerçekleştirmektedir. 1,67 TL den başlayan yükseliş trendi 4 defa alt trend çizgisine dokunarak güçlü bir trend desteği durumuna geçmiştir. Trend çizgileri ne anlam ifade eder, trend çizgileri ne demektir ? Burada görmüş olduğumuz alt trend 2 den fazla fiyatlar desteğe dokunarak bizlere burada bu desteğin kırılmasının güç olduğunu ve fiyatlar alt desteğe dokununca yükseliş eğilimine gireceğini söylerler.

Grafikte alt trendin dışında bir tanede üst trend bulunmaktadır. Fiyatlar 4 defa da üst trendi test etmiştir. Fark ettiyseniz her üst trende dokunduktan sonra fiyatlarda bir düşüş gözlenmiş ve satıcılar piyasaya girmiştir. Buradan da anlayacağınız üzere üst trend güçlü bir direnç haline gelmiştir.

Trend nedir, trend nasıl kullanılır öğrenmiş olduk. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta kripto para, hisse senetleri, para piyasaları ya da emtia borsalarında fiyatlar görmüş olduğunuz gibi belirli bir düzen içerisinde hareket etme isteği içerisinde bulunduğudur. Birçok profesyonel teknik analiz yaparken trend çizgileri çizerek fiyat tahmininde bulunmaya çalışarak işlem yapar. Trend çizgileri ve trend dönüşümlerini önceden görebilmek piyasalarda sizlere önemli derecede kâr sağlayacak ve pozisyona birçok kişiden daha erken girmenize ya da pozisyondan çıkmanıza yarayacaktır.

Önceki makaleBorsada Yatırımcı Psikolojisi Nasıl Olmalı ?
Sonraki makaleTeknik Analiz Nasıl Öğrenilir ? Teknik Analiz Eğitimi Yol Haritası
İstanbul Üniversitesi finans yüksek lisans öğrencisi. Fotoğrafçı ve sinemasever. Uzmanlık alanı: Portföy yönetimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here