Ana sayfa Borsa Analizleri Destek Ve Direnç Noktaları Nedir, Nasıl Çizilir ?

Destek Ve Direnç Noktaları Nedir, Nasıl Çizilir ?

64
0
destek ve direnç noktaları
destek ve direnç noktaları

Teknik analiz nedir, teknik analiz nasıl yapılır diye merak edenlerin birçoğunun başlayacağı konu olarak destek ve direnç noktaları gelmektedir. Bana kalırsa teknik analiz yaparken en önemli sayılabilecek konu trend içerisinde destek ve direnç noktaları nasıl belirlenir sorusudur. Hisse senedi ya da kripto para analizi yaparken birçoğumuz şu fiyatın altına düşmez, x hisse senedi şuralardan döndü diye tabirler kullanırız. Aslında birçok kişi farkında olmadan bu tabirleri biliyor ve kullanıyor. Bu yazımızda destek ve direnç noktaları nasıl çizilir, nasıl belirlenir ve nasıl kullanılır sorularına farklı yaklaşımlar getirerek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Ekonomide arz ve talebin eşitlendiği yere denge noktası denmektedir. Denge noktası belirli bir alıcının talep ettiği fiyat ile belirli bir satıcının arz ettiği fiyatın aynı olmasıdır. Bir malın destek ve direnç seviyeleri de arz ve talepteki değişimlerle gerçekleşir. Fiyatlar yüklü alımlarla ya da yüklü satımlarla arz ya da talep noktasını aşıyorsa bu duruma destek ya da direnç noktasının kırılması denmektedir.

Destek Noktası Nedir ?

Fiyatı düşen bir malın bir noktada satıcıların iştahının azalması ve alıcıların baskın çıkmasıyla fiyatların tepki verdiği noktaya destek noktası denir. Destek noktası başka bir deyişle talebin arzdan fazla olma durumudur. Herhangi bir finansal ürünün grafiğini açıp inceleyiniz. Belirli noktalarda fiyatların düşüş eğiliminden çıkarak yükselmeye başladığını göreceksiniz. Burada eğer dikkat ederseniz hacimin fazla olduğunu görebilirsiniz. Destek noktalarında trendin yönü hakkında alıcı ve satıcılar karar vermeye çalışırken daha fazla işlem gerçekleşeceğinden hacim artmaya başlayacaktır. Hacimin artış göstermesi traderler için oldukça güzel sinyaller üreteceğinden destek ve direnç analizi yapabilmek için güçlü sinyaller verirler.

Destek Noktası Nasıl Belirlenir ?

Destek noktası nasıl çizilir ? Destek noktası belirlerken incelediğiniz finansal varlığın kendinize belirlediğiniz vade ile orantılı olacak şekilde saatlik/günlük/haftalık/aylık periyotlarda grafiğini önünüze açınız. Açtığınız grafiği öncelikle göz ucuyla inceleyin ve fiyat hareketlerine odaklanın. Hangi noktalardan tepki aldığını (yükselişe başladığını) görünüz. Teknik analizin en temel varsayımı geçmiş fiyat hareketlerinin geleceğe yön vermesi olasılığı üzerine kurulduğundan fiyat hareketlerini baz alarak bazı trend çizgileri çizmeye çalışın.

destek noktası nasıl çizilir
destek noktası nasıl çizilir

Destek noktası nasıl bulunur ? Yukarıdaki fotoğraf Borsa İstanbul’da bir hisse senedine aittir. Fotoğrafı incelediğinizde kırmızı çizgi destek görevi görmektedir. Fiyatlar düşüş eğiliminde iken kırmızı çizgiye dokunup tekrar yükseliş sağlamaktadır. Fiyatın her kırmızı çizgiye dokunduğunda aşağıda kırmızı ok ile işaret edilen hacim bölgesine odaklanın. Hacimdeki yükselişi görebilmektesiniz. Bu nokta yatırımcılar tarafından destek noktası olarak görüldüğünden dolayı yüklü alımlar gerçekleşmekte ve buna bağlı olarak hacim artışı grafiğe yansımaktadır.

Direnç Noktası Nedir ?

Fiyatın yükselmesi sonucunda zamanla alıcıların azalıp satıcıların arttığını dönemlerde belirli bir noktada satıcıların alıcılardan fazla olmasıyla fiyatların tepki verdiği noktaya direnç noktası denir. Direnç noktasında satıcılar alıcılardan daha fazla olduğu için fiyatlar yeni bir tepe yapamaz ve direnç noktasına dokunduktan sonra aşağı yönlü salınım izlerler.

Borsada destek direnç noktası nedir ? Direnç noktalarında arz talepten fazla gerçekleşmektedir. Direnç noktalarını daha iyi görebilmek için tıpkı destek noktaları gibi fiyat grafiğinde geçmiş fiyat hareketleri incelenmelidir. Yukarıda destek noktasında söylediğimiz gibi direnç noktasında da hacim analizi oldukça önemlidir. Direnç noktalarında oluşan yüksek hacimler bize trend değişimleri için güçlü sinyaller vermektedir.

Direnç Noktası Nasıl Belirlenir?

Direnç noktası nasıl çizilir ? Direnç noktası belirlenirken destek noktası gibi geçmiş fiyat hareketleri ile bağlantılı kurulmaya çalışılmalıdır. Bir noktadan başlayan yükseliş aynı yöne doğru devam ederek uzayıp gidiyorsa o noktada bir direnç söz konusu demektir. Fiyat grafiklerinde direnç analizi yaparken hacim artış/azalışından faydalanmak fiyatın o noktada nasıl hareket edebileceği yönünde bizlere güçlü doneler oluşturmaktadır.

direnç noktası nasıl çizilir
direnç noktası nasıl çizilir

Direnç noktaları nasıl hesaplanır ? Yukarıda incelediğimiz hisse senedinde direnç noktaları mavi ile gösterilmiştir. Kırmızı çizgi belirli bir doğrusal eksende fiyatlarda direnç görevi üstlenmiştir. Mavi ile işaretlenen bölgelerde kırmızı ok ile gösterilen hacim noktalarını inceleyiniz. Yüksek hacimle kırılamayan dirençler aşağı yönlü fiyat salınımlarına sebep olmuştur.

Sizlerde kripto paralarda ya da hisse senetlerinde destek ve direnç seviyeleri belirleyerek pozisyondaki riskinizi daha azaltabilir güvenli işlemler yapabilirsiniz. Teknik analiz yaparken en çok kullanılan yöntemlerden olan destek ve direnç noktası belirleme konusunu sizler için anlattık. Aklınıza takılan sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Önceki makaleMACD İndikatörü Nedir Ve Nasıl Kullanılır ?
Sonraki makaleTeknik Analiz Grafik Çeşitleri Nelerdir ? Karşılaştırmalı Grafik Türleri
İstanbul Üniversitesi finans yüksek lisans öğrencisi. Fotoğrafçı ve sinemasever. Uzmanlık alanı: Portföy yönetimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here