Ana sayfa Borsa Analizleri Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir Ve Fiyat Hedefi Nasıl Yorumlanır ?

Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir Ve Fiyat Hedefi Nasıl Yorumlanır ?

76
0
omuz baş omuz formasyonu
omuz baş omuz formasyonu

Traderler teknik analiz yaparken formasyonların gücünden faydalanırlar. Formasyonlar trade yaparken riskimizi minimize edebilmek için bizlere yol gösterici olarak öncü davranışlar sergilerler. Borsalarda, kripto paralarda ya da döviz paritelerinde işlem yaparken yararlandığımız teknikler arasında omuz baş omuz formasyonu en çok kullanılan trend dönüş formasyonları arasında yer almaktadır. Formasyonlar daha önceki yazılarımızda söylediğim gibi %100 çalışmak zorunda değildir. Önemli olan formasyonu izlerken yapacağınız trade hamleleridir. Formasyon tamamlanırken indikatörlerin hareketi ve hacim analizi oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle hangi formasyonu incelerseniz inceleyin sadece formasyonu izlemeyin mutlaka hacim ve farklı bir indikatör ile izleyiniz.

Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO)

Namı değer OBO formasyonu fiyatların sert bir ralli yapmasıyla başlayıp oluşturacağı omuz görüntüsü sonrasında fiyatların geri çekilmesiyle boyun çizgisinin ilk hattını oluşturmuş olur. Oluşturduğu boyun çizgisi hattından tepki alan fiyatlar formasyonun baş dediğimiz kısmı için ikinci bir ralli başlatır ve ilk oluşturduğu omuz seviyesini yukarı doğru kırarak sert fiyat hareketi oluşturur. Fiyatların belirli bir noktadan sonra düşeceğini düşünen yatırımcılar baş çizgisinin son hattı için sert satışlar yaparak fiyatları boyun çizgisine çekmeyi başarırlar. Fiyatlar baş çizgisine geldikten sonra eğer formasyon işleyecekse son kez ilk yaptığı omuz hareketini oluşturmak için yola çıkar.

omuz baş omuz formasyonu yorumu
omuz baş omuz formasyonu yorumu

OBO trend dönüş formasyonu olarak görüldüğünden dolayı boyun çizgisi aşağı yönlü kırıldığında fiyatların aşağıya doğru düşeceği beklenir. Ama omuz baş omuz formasyonunda fiyatlar elinde sonunda %100 boyun çizgisini aşağıya kıracak diye bir kaide yoktur. Fiyatlar boyun çizgisine dokunduktan sonra nadirde olsa yukarı yönlü hareket gerçekleştirebilirler. Bu nedenle yazımızın ilk başında söylediğim gibi destek kırılımlarını mutlaka hacim indikatörü ile teyit etmeniz gerekir. Fiyatların sağlıklı bir yükselişinden bahsetmemiz için altın kural bellidir. Fiyatlar yükselirken hacim indikatöründe işlem hacminin artması beklenmektedir.

Omuz Baş Omuz Formasyonu Hedefi Nasıl Bulunur ?

Omuz baş omuz formasyonunun boyun çizgisini aşağı yönlü kırdığını düşünelim. Fiyatların nerede duracağını düşünüyorsunuz ? Ya da fiyatların nerede duracağını tahmin edebilir miyiz ? Evet teorik omuz baş omuz formasyonunun hedefini tahmin edebiliriz. Teknik analizde formasyonların hedefini bulmak istiyorsanız destek ya da direnç bölgeleri aşağı/yukarı kırıldığında oluşabilecek yeni kanalın destek ve direnç arasında kalan bölge kadar olması gerektiğini unutmayalım. Nasıl yani ? Örnek olarak OBO formasyonu fiyat hedefini inceleyelim.

OBO formasyonu fiyat hedefi
OBO formasyonu fiyat hedefi

Fiyatlar boyun çizgisini aşağı yönlü kırdığını görmektesiniz. Fiyatlar aşağı yönlü kırıldığında baş çizgisi ile boyun çizgisi arasında oluşan H yüksekliği kadar bir düşüş yapması beklenir. Fiyatlar H yüksekliği kadar düşüş sağladıktan sonra bir noktadan tepki alarak yeni bir trend oluşturabilir ya da yatay hareketlere başlayabilir. Teknik analizde omuz baş omuz formasyonu fiyat hedefi yorumlarken Fibonacci geri çekilme seviyelerini kullanarak daha makul kararlar alabilir fiyat hedefi tahmininde daha sağlıklı analizler yapabilirsiniz.

Önceki makaleİkili Dip Ve İkili Tepe Formasyonu Nedir Nasıl Yorumlanır ?
Sonraki makaleTers Omuz Baş Omuz Formasyonu (TOBO) Nedir Nasıl Yorumlanır ?
İstanbul Üniversitesi finans yüksek lisans öğrencisi. Fotoğrafçı ve sinemasever. Uzmanlık alanı: Portföy yönetimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here